Piłka czy kość do żucia?- Wybierz właściwą zabawkę dla swojego psa

Piłka czy kość do żucia?- Wybierz właściwą zabawkę dla swojego psa

Jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – to znane porzekadło sprawdza się również w przypadku zabawek dla naszych psów. Jak często spotykamy się z sytuacją, że kupujemy, nawet drogą zabawkę, a ta nie sprawdza się dla naszego czworonoga?

Zanim wyszukamy tą jedyną z szerokiej gamy psich gadżetów warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, czyli: w jakim wieku jest nasz pies, jakie zabawy lubi i do jakich ma naturalne skłonności.

KRÓTKI PRZEWODNIK

WIEK PSA

Psie zachowania i ulubione zabawki zmieniają się wraz z wiekiem. Potrzeby związane z różnymi grupami wiekowym dostrzegli też producenci, którzy często tworzą specjalne linie zabawek dla seniorów i dla szczeniąt. Są one wykonane z bardziej miękkiego materiału ze względu na delikatniejsze dziąsła i problemy z uzębieniem. Przykładem może tutaj być firma KONG z serią dla szczeniąt i seniorów, Planet Dog, Nylabone itd. Większość zabawek dla szczeniąt jest zaprojektowanych z myślą o tym, by odciągnąć uwagę od butów, kanapy i dywanów. Podczas wymiany zębów psy odczuwają silne swędzenie i ból, z tego względu zabawki z serii dla szczeniąt mają za zadanie ukoić nieprzyjemne doznania ( przy gryzieniu zabawka masuje dziąsła), a także spożytkować nadmiar energii młodego pieseczka.

WIELKOŚĆ ZABAWKI

Właściwie dobrany rozmiar zabawki to klucz do bezpiecznej zabawy. Producenci podają dokładne instrukcje dotyczące właściwego doboru zabawki. I tak, kości do żucia ( bardzo przydatne by zająć psa na długą chwilę) należy dobierać z uwagą na fakt, że szczęki psa podczas żucia potrafią oddziaływać ze znaczącą siłą na zabawkę.

IMG_7033Dlatego też zaleca się, aby dobrać zabawkę odpowiednio dużą tak, że pies będzie mógł ją gryźć od boku, a nie od góry czy dołu. Zapewni to bezpieczną i dłuższą zabawę. Rozmiar zabawki może wpływać na zadowolenie psa z zabawy. Niektóre zabawki osiągają ogromne rozmiary i to właśnie jest dla psów interesujące, tutaj przoduje producent Jolly Pets i jego pachnące olbrzymie piłki.

PREFERENCJE PSA

Najważniejsze jest to , jak nasz pies lubi się bawić. Zabawa ma na celu wykorzystanie jego naturalnych instynktów. Często można zauważyć powiązanie między rasą a charakterem ulubionej zabawy. Na przykład Border Collie i inne owczarki uwielbiają zaganiać, nosić, aportować bądź pilnować piłki – im będą większe tym lepsze. Psy uwielbiające aktywną zabawę z dużą ilością ruchu świetnie sprawdzą się w  zabawie z użyciem frisbee. Psy typu bull najczęściej uwielbiają gryźć, szarpać – dla nich przydadzą się kości do żucia, wykonane z niezwykle trwałych materiałów zapewniające wielogodzinne żucie, a także gumowe szarpaki do wspólnej zabawy. Są one elastyczne, a ich kształt tak zaprojektowany (skręcona spirala, zygzak), by zabawa w przeciąganie była dla nas jak najwygodniejsza.

Piłki są ponadczasową, najbardziej popularną formą zabawki, wielbioną przez większość piesków. Przy kupnie mamy do wyboru, oprócz rozmiaru, rodzaj materiału z jakiej jest wykonana (włochate przypominające tenisowe piłeczki, z twardego i ciężkiego tworzywa dla psów, które lubią czuć że mają coś w pysku, czy też miękkie poddające się szczękom), zapach piłeczki – nasz uwielbia miętowe Planet Doga, natomiast waniliowych nie tknie. Ciekawe zapachy mają też wspomniane kości do gryzienia – kurczak, bekon, co kto lubi. W ofercie firmy Chuckit znajdziemy piłki do zabawy w domu. Są obszyte miękkim materiałem, by przy zabawie chronić nasze sprzęty domowe i nie wejść w konflikt z sąsiadami w wyniku hałaśliwej zabawy.

STAN ZDROWIA

Czy nas pies jest sprawny fizycznie? Czy ma nadwagę lub problemy ze stawami? Wraz z nadejściem wiosny przychodzi czas na zwiększoną aktywność na świeżym powietrzu. Należy dobrać rodzaj zabawy rozsądnie do możliwości naszego psa.

Dla aktywnych psów przyda się wyrzutnia do piłek firmy Chuckit.CHUC004+6 Za jej pomocą rzucimy piłkę 3 razy dalej – pies ma większą frajdę i zmęczy się zdecydowanie szybciej, a my nie musimy się schylać po obślinioną piłkę.

Dla zdrowych i sprawnych psów można polecić Frisbee. To zabawa wymagająca energii i umiejętności zarówno od psa, jak i od właściciela. Ze swoich początków przypominam sobie nieprecyzyjne rzuty i mojego psa próbującego przewidzieć lot talerza. Z  biegiem czasu zarówno Mochito, jak i ja robiliśmy postępy i teraz frisbee daje nam ogromną satysfakcję.

Jeśli mamy pieska starszego, ze schorzeniami stawów warto zastanowić się nad zabawą w wodzie, która na pewno dobrze zrobi naszemu pupilowi, a nie obciąży stawów. Większość zabawek na rynku nie tonie w wodzie ( chyba że w opisie produktu jest zaznaczone inaczej), lecz niektóre w wodzie królują. W jaskrawych kolorach wypełnione pianką dosłownie stoją na wodzie, patrz zabawki Chuckit!

Canine Hardware Images

PORA ROKU

W czasie jesiennych i zimowych długich wieczorów sprawdzą się zabawki, które świecą w ciemności. Krótkie dni nie muszą nam psuć zabawy na świeżym powietrzu, gdyż zarówno piłki, jak i frisbee znajdziemy w wersjach fluorescencyjnych.
Podczas chłodnej aury najwięcej czasu spędzamy jednak w domu. Wtedy z pomocą przychodzą nam zabawki interaktywne. Czy będzie to najbardziej popularny KONG w kształcie gruszki czy inne ciekawe zabawki, ich cechą wspólną jest miejsce na ulokowanie smakołyków i wytrzymała guma, która poddaje się wielogodzinnemu żuciu. Zabawa trwa wiele godzin, pies jest zajęty zarówno fizycznie, jak i psychicznie, podczas gdy my w spokoju możemy oddać się innym obowiązkom. Przykong_extreme wyborze takiej zabawki warto wziąć pod uwagę siłę szczęk naszego psa. Producent Konga stworzył dwie linie interaktywnych gruszek – czerwona Classic dla dorosłych psów o przeciętnych możliwościach szczękowych i serię czarną Extreme – idealną dla wytrwałych szczękościskaczy o dużej sile i uporze.

Każdy pies jest inny, więc gdy chodzi o wybór właściwej psiej zabawki, dobrze jest rozważyć osobowość naszego psa i jego przyzwyczajenia, a także to, jak my lubimy się z nim bawić. Wszystkie opisane w artykule zabawki znajdziecie w sklepie www.lupo.sklep.pl.