Jak dobrać rozmiar szelek Ruffwear Front Range Harness

Jak dobrać rozmiar szelek Ruffwear Front Range Harness

Celem tego wpisu jest pomoc w doborze odpowiedniego rozmiaru szelek Ruffwear Front Range Harness i Web Master Harness. Na co dzień spotykamy się z wątpliwościami klientów, którzy napotykają na trudności podczas kupna, więc postanowiliśmy podzielić się z Wami tym co wiemy :)

W pierwszej części artykułu znajdziecie wskazówki, co warto wziąć pod uwagę przy doborze rozmiaru. Następnie podajemy Wam wszystkie informacje na temat wymiarów szelek, jakie sami posiadamy i obalamy związane z nimi mity. Na koniec dzielimy się naszym doświadczeniem odnośnie doboru szelek naszym psom. A więc zaczynajmy!

Na co zwrócić uwagę dobierając rozmiar szelek?

1. OBWÓD KLATKI PIERSIOWEJ

Potrzebne jest dokładne zmierzenie psa w miejscu, gdzie jego klatka jest najszersza. Zmierzmy obwód parę razy i policzmy średnią – z doświadczenia wynika, że za każdym razem wychodzi troszkę inaczej. Najczęstszym błędem jest mierzenie zaraz za łopatkami, a nie u wszystkich psów jest to miejsce najszersze. Spójrzmy z boku na naszego psa i oceńmy, gdzie pomiar będzie najrzetelniejszy.

Obwód mierzymy wraz z całą sierścią w tym miejscu – wszystko co znajdzie się pod szelkami powinno się mieścić w obwodzie.

Jak mierzyć obwód psa2. CECHY CHARAKTERYSTYCZNE NASZEGO PSA

WIEK: Czy nasz pies jest młody czy dorosły? W związku z tym czy jeszcze urośnie, zmężnieje, może przytyje? Niektórzy z nas kupują szelki przyszłościowo, o ile jest to w pełni zrozumiałe to może być naprawdę trudne. Nie wiemy jak nasz szczeniak wyrośnie, poza tym szelki kupione „z góry” nie są dopasowane  i nie będą leżały na nim dobrze w tym momencie.

Jeśli jednak zależy nam na kupnie szelek na długi czas, pomyślmy jak wyglądają naszego psiaka rodzice (jeśli ich poznaliśmy) i jakie predyspozycje do budowy ciała ma dana rasa (patrz pkt RASA).

SIERŚĆ: Jaką okrywę włosową ma nasz czworonóg? Krótkowłosym raczej nie przybędzie dużo sierści w odróżnieniu od psów długowłosych, którym w niektórych porach roku przybywa w obwodzie centymetrów ze względu na podszerstek. Warto pomyśleć o tym zawczasu. Psy o bogatej okrywie włosowej, jak  owczarki collie, border collie i inne z taką obfitą okrywą włosową z wiekiem będą miały włos coraz dłuższy i bujniejszy. Wybierając szelki dla młodziaka pomyślmy o tym aspekcie.

RASA: Niektóre psy mają budowę bardziej atletyczną, a inne mniej :) Na przykład u pitbulla ze względu na muskularną, masywną szyję nie ma sensu zastanawiać się nad mniejszym rozmiarem. U ras psów, które mają tendencje do tycia (np. labrador, beagle) również lepiej pomyśleć przyszłościowo o tym, że obwód klatki prawdopodobnie się zwiększy – warto mieć zapas. U piesków ras szczuplejszych, podajmy tu przykładowo whippety – szczupła budowa ciała, szczególnie drobna szyja może powodować luz w przedniej części szelek – u nich warto się zastanowić nad wybraniem możliwie najmniejszych szelek, by luz był jak najmniejszy.

3. TABELA ROZMIARÓW OD RUFFWEAR – ZALECENIA OD PRODUCENTA

Sprawdź w jakim rozmiarze mieści się obwód Twojego psa, następnie weź pod uwagę wszystkie dane z pkt 2.

FrontRangeHarness_Sizing

4. WYMIARY SZELEK

Z powodu częstych zapytań o wymiary szelek postanowiliśmy przygotować tabelkę, która być może pomoże Wam w chwili wątpliwości. Podane wymiary dają też obraz, na ile poszczególne rozmiary szelek różnią się między sobą.

ROZMIAR SZELEK SZEROKOŚĆ PASKA NA MOSTKU (CM) * DŁUGOŚĆ KORPUSU NA GRZBIECIE (CM)** DŁUGOŚĆ PASKA NA MOSTKU (CM)***
3050_FrontRangeHarness_AlpenglowPink_ChestAttach_Zoom-e1435771866885 copy 3050_FrontRangeHarness_AlpenglowPink_Top_Zoom-e1435771787104 copy 3050_FrontRangeHarness_AplenglowPink_Right_Zoom-e1435771835764 coppy
XXS 4 9 21
XS 5 11 22
S 6 13 26
M 8 14 31
L/XL 8 15 33

5. CZY WYMIARY PODANE PRZEZ PRODUCENTA SĄ ZGODNE Z RZECZYWISTOŚCIĄ?

IMG_1255

Zdjęcie nr 1 – ustawienie MAKSYMALNE według producenta

IMG_1397

Zdjęcie nr 2 – ustawienie minimalne możliwe (niepoprawne)

2015-06-30 10.44.42

Zdjęcie nr 3 – ustawienie MINIMALNE według producenta

Tak. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zmierzymy szelki „na sucho” wymiary wychodzą bardzo podobne. Jednak mierząc szelki warto wziąć
pod uwagę fakt, że podany przez Ruffwear wymiar MAKSYMALNY to pasek przesunięty do samego końca (jak na zdjęciu obok). Wniosek – nie pozostaje nam już żadne miejsce na poluzowanie. Dlatego właśnie, jeśli obwód naszego psa jest na granicy – warto wybrać rozmiar większy.
Z kolei wymiar MINIMALNY jest mocno subiektywny. Można się spotkać z różnymi opiniami na ten temat, przykładowo że obwód minimalny w przypadku
XS-ki to 26 cm. Faktycznie, jeśli ściągniemy szelki do końca to okaże się to prawdą ( Zdjęcie nr 2) Z tymże, to NIE JEST właściwe dopasowanie. Przy takim ułożeniu szelki nie leżą zgodnie z zamierzeniem, więc  uważam, że zdecydowanie lepiej jest brać pod uwagę podany przez producenta wymiar minimalny, który występuje wtedy, gdy paski podwójnie nachodzą na siebie – zdjęcie po prawej.

6. JAKIE SĄ NASZE DOŚWIADCZENIA Z DOBOREM SZELEK RUFFWEAR?

Poniżej przedstawiamy Ekipę Przyjaciół LUPO w szelkach RUFFWEAR. Może wymiary Twojego psa są podobne do któregoś z testerów?

6.1  Agent 001

MIKRA

Obwód klatki: 69 cm

Waga: 18 kg

Wiek: 4 lata

Sierść: krótka, gęsta

Mikra ze swoim obwodem klatki piersiowej znajduje się na granicy rozmiarów. Wybraliśmy dla niej zgodnie ze wskazówkami producenta: rozmiar większy Front Range Harness M i rozmiar mniejszy Web Master Harness S.

IMG_1364 IMG_1368
IMG_1370 IMG_1371

6.2 Agent 007

2015-06-30 13.41.53 MOCHITO

Obwód klatki piersiowej: 75 cm

Waga: 29 kg

Wiek: 5 lat

Sierść: krótka

W przypadku Mochitka obwód jego klatki piersiowej wg tabelki producenta wskazuje na szelkowy rozmiar M. Ze względu jednak na duży obwód szyi i głowy (ważne przy zakładaniu) zdecydowaliśmy się na rozmiar L/XL Front Range Harness i ten rozmiar sprawuje się świetnie. Mam również ten komfort, by poszerzyć szelki w przypadku, gdy troszkę nabierze ciała na zimę 😉

2015-06-30 13.43.02

Natomiast szelki Web Master Harness zgodnie z rozmiarówką dobraliśmy rozmiar M. Jest idealny.

2015-06-30 13.45.27

6.3 Agent 00R

2015-06-30 13.24.45 RUMPEL

Obwód klatki piersiowej: 84 cm
(mierzony wraz z bujną sierścią)

Waga: 40 kg

Wiek: 8 lat

Sierść: Bardzo obfita

Z Rumplem było najłatwiej – obwód klatki wskazuje na rozmiar L/XL i faktycznie takie są właściwe w przypadkach obu rodzajów szelek. Jego bujna sierść nie daje szansy mniejszym rozmiarom.

2015-06-30 13.24.18 2015-06-30 13.31.50

Mam nadzieję, że nasze obserwacje i informacje zawarte w tym artykule rozwieją choć część Waszych wątpliwości podczas kupowania szelek Ruffwear.

Zakupy przez internet są zawsze obarczone błędem, tym bardziej w przypadku takich akcesoriów jak szelki. Dlatego istnieje możliwość wymiany, a my chętnie służymy pomocą naszym klientom. Zapraszamy na stronę naszego sklepu www.lupo.sklep.pl lub do zakładki kontakt.